G. Paluckas: pacientai kenčia, nes medikai yra įbauginti privalomų A. Verygos rekomendacijų

G. Paluckas: pacientai kenčia, nes medikai yra įbauginti privalomų A. Verygos rekomendacijų

Premjerui Sauliui Skverneliui svarstant karpyti finansavimą gydymo įstaigoms, kurios neskuba atkurti teikiamų paslaugų, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad dėl susiklosčiusios situacijos atsakingas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

G. Paluckas sveikatos apsaugos ministrą ragina nedelsiant keisti rekomendacijas, o ne kaltinti gydymo įstaigas dėl to, kad šios tinkamai neatlieka darbo.

Bausti įstaigas dabar atimant finansavimą reiškia viena: ir toliau jas žlugdyti ir atimti iš žmonių galimybę galų gale gauti tas planines paslaugas.

„Dabar yra sukurta baimės ir grėsmės atmosfera, nes Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijos virto kone privalomomis. Štai pavyzdys: jei ligoninėje atsiranda užkratas, kažkas suserga, visa tai lydi ikiteisminis tyrimas ir baudžiamoji atsakomybė. Todėl įstaigų vadovai ir atsakingi asmenys laikosi rekomendacijų skrupulingai. Jeigu jie didins paslaugų apimtis, reiškia nusižengs rekomendacijoms“, – teigia G. Paluckas.

Pasak politiko, „niekas nenori būti tampomas po teismus“, taigi ligoninių darbuotojai nuo rekomendacijų laikymosi nenukrypsta.

„Visą šią situaciją sukūrė SAM – į rajonų ligonines negali atvažiuoti gydytojai, taigi ir paslaugų teikimo negalima atkurti. Galų gale, yra paslaugų teikimo reglamentai: paėmei kraujo – pusvalandį turi patalpas vėdinti“, – aiškina G. Paluckas.

Socialdemokratų pirmininkas sako, kad premjeras, kalbėdamas apie galimą finansavimo mažinimą ligoninėms, kurios paslaugų apimčių nedidina, kovoja su pasekmėmis.

„Visi keliai veda į A. Verygos vadovaujamą ministeriją. Taigi bausti įstaigas dabar atimant finansavimą reiškia viena: ir toliau jas žlugdyti ir atimti iš žmonių galimybę galų gale gauti tas planines paslaugas. Dar kitaip tariant, vyksta šliaužiantis centralizavimas, pasinaudojus karantinu. Iš pradžių atims finansavimą, o tada tiesiog uždarys rajonines ligonines“, – perspėja G. Paluckas.

LSDP pirmininkas ragina kuo greičiau imtis skubių veiksmų.

„Nereikia rizikuoti žmonių gyvybėmis. Reikia nustoti kaltinti įstaigas dirbant neefektyviai ir keisti rekomendacijas. Arba suteikti galimybę pačioms gydymo įstaigoms spręsti, kaip dirbti. Aiškinimai, kad nereikia gal kreipti dėmesio į tas rekomendacijas yra tik išsisukinėjimas“, – teigia G. Paluckas.

Ketvirtadienį po Vyriausybės posėdžio ir pasitarimo S. Skvernelis pagrasino apkarpyti finansavimą gydymo įstaigoms, kurios neskubės atkurti savo teikiamų paslaugų prieinamumo.

„Kai kurios gydymo įstaigos atstatė savo paslaugas 12 proc., 17 proc., kai kurios yra ir 0 proc. atstatę. Dėl to numatytos atskiros priemonės, šiandien bus paskelbtos, ką turi daryti. Jei situacija nesikeis, privalėsime nutraukti 1/12 finansavimą ir sumokėti pagal faktą už suteiktas paslaugas, nes tai nėra normalu“, – sakė S. Skvernelis.

Pasak S. Skvernelio esą kai kurios gydymo įstaigos „piktybiškai vengia grąžinti dalį teikiamų paslaugų“.

Susiję straipsniai

Close