Dėl 2024-02-01 vykusio Šiaulių miesto tarybos posėdžio

Dėl 2024-02-01 vykusio Šiaulių miesto tarybos posėdžio

Vakar vykusiame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės 2024-2026 metų strateginis veiklos planas ir 2024 metų miesto savivaldybės biudžetas. 2024 m. miesto biudžetas sieks daugiau nei 272 mln. eurų. Galima pasidžiaugti, kad daugiau nei 3 mln. eurų bus skirti darbo užmokesčiui padidinti: 1 mln. 22 tūkstančiai eurų bus skirta minimaliems koeficientams padidinti, 60 tūkst. eurų – valstybės tarnybos reformai įgyvendinti, 476 tūkst. eurų minimaliai mėnesinei algai padidinti, 173 tūkst. eurų – kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui padidinti, 1 mln. 261 tūkst. eurų – pedagoginiams darbuotojams, vykdantiems neformalųjį vaikų švietimą ir ikimokyklinį bei priešmokyklinį ugdymą, 181 tūkst. eurų - socialinių paslaugų prieinamumui ir plėtrai.
Pasidžiaugus gerais dalykais, tenka pereiti prie liūdnesnių.
Pradėsiu nuo savivaldybės investicijų programos, kuri susilaukė daugiausia kritikos. Miesto vadovai viešai akcentuojantys koks svarbus miestiečių įsitraukimas į biudžeto bei strateginio plano rengimą, tų pačių miestiečių prašymus ir pasiūlymus paprasčiausiai ignoruoja. Taip atsitiko ir su buriavimo elingo prie Rėkyvos ežero statyba, kurios epopėja tęsiasi nuo 2017 metų. Biudžete lėšų elingo statybai neatsirado ir po ne vienerius metus trunkančio buriuotojų tėvų iniciatyvinės grupės kreipimųsi į savivaldybės administraciją, nei po Pasaulio ir Europos čempionės Gretos Kalinauskaitės emocingos kalbos tarybos posėdžio metu.
Diskusijų sulaukė ir į savivaldybės biudžetą įtrauktas 1 mln. eurų skirtas privatizuotam buvusios Dainų vaikų poliklinikos pastatui Aido g. 16a atpirkti. Kiekvienas besilankantis šiame sveikatos centre supranta, kad dabartinės patalpos per mažos. Labai gerai prisimenu 2015-2019 m. savivaldybės tarybos narių socialdemokratų pastangas išsaugoti nors dalį centro patalpų darbuotojų sąlygoms pagerinti, kai šios patalpos „buldozeriu“ buvo stumiamos išnuomoti privataus verslo poreikiams - vaistinės steigimui, nors prie pat poliklinikos veikė ne viena vaistinė. Tuomet jokie argumentai neveikė. Dabar gi pirksime „nudėvėtą“ pastato dalį už 1 mln. eurų, kai net už 780 tūkst. eurų jo niekas nepirko. Kiek kainuos šios pastato dalies prikėlimas gyvenimui?
Elingo statybai pinigų nėra, apleistam pastatui, kurį reikės rekonstruoti, remontuoti, pritaikyti yra. Nors nemalonu rašyti, bet paprastų miestiečių poreikiai ir apdovanotųjų, matyt, skiriasi.
Dar vienas metai iš metų besitęsiantis skaudulys - žvyruotos gatvės. Nuo 2015 m., kai miestui vadovauja tas pats meras, per metus mieste asfaltuojama maždaug po 3 km. žvyruotų gatvių. Mieste žvyruotų gatvių - 100 km. kada tokiose gatvėse gyvenantys miestiečiai nustos kvėpuoti dulkėmis? Klausimas retorinis, sprendimų neieškoma.
Ir pabaigai. Iš 2023 m. į 2024 m. biudžetą perkelti 32 mln. eurų, kasmet perkeliama suma didėja. Atsižvelgiant į infliaciją apie 2 mln. eurų bus prarasta. Lėšos perkeliamos dėl laiku neatliktų ar nekokybiškai atliktų projektų įgyvendinimo. Papildomai skolinsimės iš bankų 11 mln. eurų, pasiskolinsime ir mokėsime palūkanas iš biudžeto. 2024 m. savivaldybės biudžete numatyta 6 mln.798,4 tūkst. eurų paskolų dengimui ir palūkanų mokėjimui.
Nežinau, kaip Jums, bet man nelinksma.

Close