Seime – socialdemokratų siūlymas dėl gestų kalbos vertėjų

Seime – socialdemokratų siūlymas dėl gestų kalbos vertėjų

Vieną darbo dieną praleisti su Seimo nariu – tokią galimybę klausos negalią turintiems žmonėms penktus metus organizuoja Seimo narė Raminta Popovienė.

„Kurtieji su pasirinktu Seimo socialdemokratų frakcijos nariu eina kartu į posėdžius, su gestų kalbos vertėjais dalyvauja svarstymuose, susitikimuose. Jie iš arti pamato Seimo nario darbo procesą, iš kitos pusės politikai irgi turi progą pabendrauti su klausos negalią turinčiais žmonėmis, pamatyti jų poreikius ir problemas“, - sako R. Popovienė.

Įvertinę klausos negalią  žmonių poreikius, socialdemokratai pasiūlė ir Seimas jau priėmė LRT įstatymo pataisas, dėl kurių žmonėms su negalia Nacionalinis transliuotojas pritaiko kur kas daugiau laidų, ir jų skaičius kasmet turi didėti.

„Mes iš tikrųjų jau galime žiūrėti daugiau televizijos laidų, padaugėjo gestų kalbos vertėjų. Bet jų vis dar mažai. Nors manoma, kad gestų kalba tai – kurčiųjų kalba, bet iš tikrųjų gestų kalba – mūsų visų kalba. Būtent ja susikalba kurtieji tėvai su girdinčiais vaikais, o per vertėjus – kalbame su visais žmonėmis“, - Seime surengtoje  spaudos konferencijoje sakė Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Kęstutis Vaišnora.

Socialdemokratai registravo siūlymą kitų metų biudžete numatyti lėšų bent 6 naujiems gestų kalbos vertėjų etatams. Dabar jų yra 103.

Papildomi 6 gestų kalbos vertėjų etatai reikalingi užtikrinimui, kad klausos negalią turintys asmenys galėtų išsikviesti ir gauti pagalbą per Bendrąjį pagalbos centrą 112.

„Lietuvos kurčiųjų draugija jau ilgą laiką, remdamasi užsienio praktikos šalių pavyzdžiais, siekia, kad Lietuvoje atsirastų galimybė gauti gestų kalbos vertėjo paslaugas visą parą kiekvieną dieną. Net ir kaimyninėje Latvijoje yra budintys gestų kalbos vertėjai, kad esant po­reikiui, klausos negalią turintis asmuo gali pasinaudoti gestų kalbos vertėjo paslaugomis. Jos būtinos gydymo įstaigose, atsitikus nelaimingiems, netikėtiems įvykiams“, - sako siūlymo iniciatorė R. Popovienė.

Pasak Seimo narės, papildomi 6 gestų kalbos vertėjų etatai reikalingi užtikrinimui, kad klausos negalią turintys asmenys galėtų išsikviesti ir gauti pagalbą per Bendrąjį pagalbos centrą 112 - nutikus krizinei situacijai - sutrikus sveikatai, gaisro atveju, smurto artimoje aplinkoje, avarijų, užstrigus lifte ar kitais atvejais. Kylant smurtui artimoje aplinkoje, kai smurtaujama ypatingai vakarais, vėlyvu metu, ar savaitgaliais, kur­tieji  dabar neturi galimybės išsikviesti pagalbos telefonu.

Socialdemokratės siūlyme teigiama, kad skyrus papildomai lėšų biudžete, vertimo paslauga būtų prieinama visa parą nuotoliniu būdu. Būtų suformuoti papildomi 6 etatai  gestų kalbos vertėjams, kurie dirbtų pamainomis 24 valandas per parą ir visą savaitę - naktimis, švenčių dienomis ir savaitga­liais. Jų darbas būtų pamainomis. 6 etatams, pasak R. Popovienės, reikia  numatyti 163 600 eurų per metus, iš jų 2 340 eurų - Sodrai.

Susiję straipsniai

Close