Vaikų priežiūrai skirta nedarbingumo tvarka diskriminuoja išsiskyrusias moteris

Vaikų priežiūrai skirta nedarbingumo tvarka diskriminuoja išsiskyrusias moteris

Socialdemokratai kreipėsi į Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministrus informuodami, kad jų bendrais įsakymais numatytoje vaikų priežiūrai skirtų nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarkoje yra spragos, dėl kurių dalis šeimų negali pasinaudoti šia priemone. Žmogaus teisių ekspertų vertinimu, dabartinė tvarka nepalanki nuo smurto pabėgusioms, išsiskyrusioms, vienišoms mamoms.

Ši vyriausybė bent kartą galėtų pademonstruoti jautrumą aklavietėje atsidūrusioms moterims.

Seimo narė Dovilė Šakalienė kreipimesi į ministrus Aurelijų Verygą ir Liną Kukuraitį nurodė konkrečius atvejus, kai nuotoliniu būdu negalinčios dirbti mamos negali gauti nedarbingumo išmokų - jei buvęs sutuoktinis turi dalinę ar pilną prastovą, nepaisant to, kad vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su mama.

“Gauti pagalbos prašymai atskleidžia skaudžias situacijas: iš smurtautojo ištrūkusi moteris, kuri ką tik atgavo pusiausvyrą, bet per karantiną turėjo smurtautojui patikėti vaikų priežiūrą arba imti neapmokamų atostogų. Arba vieniša Maximoje dirbanti mama, kurios mažylį prižiūrėjo kartu gyvenanti močiutė, nes  tėvas nesidomi vaiku, bet, pasirodo, jis turi dalinę prastovą, todėl močiutei biuletenis nebus padengiamas. Vaiko emocinė būsena ir saugumas nevertinami.

Dar viena grupė šeimų - kai išsiskyrę tėvai gyvena kelių šimtų kilometrų atstumu. Tai kaip dalinę prastovą gavęs tėvas turėtų privažinėti į vaiko priežiūrą?," klausia socialdemokratė D. Šakalienė.

Absoliuti dauguma Europos Sąjungos valstybių siekia užtikrinti kuo didesnį paramos prieinamumą kuo platesniam nuo karantino nukentėjusių asmenų ratui, atsižvelgiant ne tik į finansinius, bet ir psichosocialinius veiksnius, - sakoma ministrams nusiųstame kreipimesi.

„Socialdemokratai dabar laukia ministrų veiksmų. Jie gali nurodytus įsakymus pakoreguoti taip, kad nenukentėtų pažeidžiamiausios šeimos. Ši Vyriausybė bent kartą galėtų pademonstruoti jautrumą aklavietėje atsidūrusioms moterims “, - ragina Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Kreipimesi į ministrus siūlomas ir sprendimas – patikslinti ministrų A. Verygos ir L. Kukuraičio įsakymą dėl nedarbingumo išdavimo tvarkos taip, kad išsiskyrusių tėvų atveju nebūtų sudaromos kliūtys gauti nedarbingumo išmoką už vaiko interesus geriausiai atitinkančią jo priežiūrą karantino metu vaiko gyvenamojoje aplinkoje, prižiūrimam jį realiai auginantiem asmenims. Nurodoma, kad galima formuluotė galėtų būti - „jei tėvai arba vienas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, negali pasinaudoti nuotoliniu darbu arba jiems nėra paskelbta prastova“.

Susiję straipsniai

Close